Co to je PLA+ a jak se liší od klasického PLA?
Určitě jako tiskař máš zkušenosti s PLA a říkáš si “proč by tě mělo zajímat PLA+” nebo “jaké jsou mezi těmito materiály rozdíly”
V tomhle blogu se ti bude snažit odpovědět, a budeme přímo porovnávat i na praktických příkladech, naše klasické PLA a naši novinku PLA+
Na začátek trochu techničtěji
Samotný materiál se vyrábí na stejné bázi, jedná se tady o Polylactic acid – což je kyselina polymléčná, která je z přírodních škrobů. Zbytek je samozřejmě naše výrobní tajemství ;)
PLA i PLA+ tedy mají základ ve stejném materiálu, díky čemuž si zachovávají některé vlastnosti. Oba materiály mají například stejnou teplotní odolnost a skvěle se z nich tiskne. Pokud tedy hledáte materiál na projekt, který vyžaduje vyšší teplotní odolnost doporučujeme uvažovat spíše například o PETG nebo industriálních materiálech.
“Jako tiskaře tě určitě zajímá, co to znamená pro tebe:”
Začněme nejdříve s porovnáním struny
Už poprvé když strunu vezmeme do ruky, vidíme rozdíl. PLA struna vypadá více plastově je lesklá a hladká.
Oproti tomu PLA+ má na pohled i omak lehce drsnější povrch. Tento efekt dělá i matná barva kterou struna má. Struna tak působí už na první pohled luxusněji a nevšedněji než PLA, ze kterého máte pouze plastový dojem.
Další rozdíl postřehneme, jak se struna chová, když ji začneme ohýbat mezi prsty, klasické PLA působí velmi křehce a začíná se hned lámat. PLA+ nemá věší problém při ohýbaní, samozřejmě se také v určitém bodě zlomí.
Matná barva a netradiční odstíny
Matná barva je jednou ze signatur tohoto materiálu. Známe to všichni: „To auto v té matné barvě prostě vypadá líp!“. Stejně to je u PLA+. Protože PLA+ bereme jako novinku, která je živá a hravá – při výběru dalších barev do nabídky si opravdu dáváme záležet na tom, abychom přinesli jen ty nejzajímavější a co nejméně okoukané odstíny. V naší nabídce tak kromě klasiky bíle, černé a stříbrné, najdeš například edici pastelových barev nebo edici army barev. Další novinkou v tomto sortimentu je RePLA+ vyráběné z recyklovaného PLA+. Více o RePLA+ Najdes v tomto článku.
Zavedení struny
Jakmile strunu zavedeme do tiskárny, můžeme při extruzi vidět, že roztavený PLA+ filament má lehce hustější konzistenci a působí při vytékání z trysky plněji. To se samozřejmě projeví na dalších tiskových vlastnostech..
První vrstva
Můžeme říct, že první vrstva nebyla nikdy jednodušší, PLA+ díky sve lepší konzistenci lépe přilne k podložce tiskárny, jednotlivé linky výplně se lépe propojí a vzniká tak daleko jednolitější plocha.
To také poznáte při sundávání z klasické hladké podložky, kdy PLA vice odskočí. Oproti tomu PLA+ Musíme více „sloupnout“. Je to proto, že PLA+ je houževnatější (ohebnější) a má tendenci kopírovat podložku. Pokud se po sundání z podložky podíváte na spodní stranu zjistíte, že tisková struktura je takřka nerozeznatelná a povrch je krásně hladký. O to více pokud použijete zrnitou PEI podložku.
Vrstvy
To, co se se u PLA+ projevilo už při první vrstvě můžeme pozorovat i na celém výtisku a na vrchní straně. Myslím, že můžu s klidem říct že Ironing (žehlení) je v tomto případě minulosti. I bez této funkce jsme díky PLA+ schopni dosáhnout při stejném nastavení jako u klasického PLA, nádherně plné a hladké vrchní vrstvy bez zbytečných mezer mezi výplní a perimetrem. V porovnání s ironingem vypadá tisk daleko více přirozeněji a celkový dojem z výrisku je tak lepší.
Výsledek?
Teď už je jednoduché shrnout co už víme, pokud vezmeme v potaz všechny zmíněné vlastnosti je jasné, že PLA+ je více než vhodný pro všechny, kteří chtějí dosáhnout perfektních výsledků, a to i u začátečníku. Dalo by se říct, že materiál vám více odpustí – bez složitějšího nastavovaní a kalibrování tisku jsme oproti klasickému PLA schopni dosáhnout lepších výsledků.
Jako další věc stojí za zmínku povrch, jako tiskař určitě víš že s klasickým PLA je to horší, pokud chceš na výsledku něco poupravit – například sundat podpěry nebo zabrousit. Naruší se povrch materiálu a už to zkrátka není ono. PLA+ díky svému matnému vzhledu a vlastnostem snese více – materiál tak můžeš přebrousit smirkovým papírem nebo seškrábnout skalpelem bez zásadního narušení a změně na povrchu tisku.
Kvalita
To že máme fresh materiál PLA+ v žádném případě neznamená, že jsme zavrhli naše PLA, to má své místo u každého tiskaře, a proto na kvalitě obou materiálu naopak ještě přidáváme. Na všech našich filamentech uvádíme toleranci 0,05mm což je vysoký standard, který se očekáva u kvalitních filamentu – nám to ale nestačí, při výrobě obou materiálů PLA i PLA+ jdeme ještě dále, a tak reálná čísla ve výrobě se pohybují lépe – okolo tolerance 0,03. Takže pokud ti jde hlavně o kvalitu jsou správná volba oba materiály. Jaký materiál bude pro tebe vhodnější, musíš už zvolit sám. Jestli jsou pro tebe zajimavější matné barvy, recyklace (nové RePLA+) výhody při tisku, nebo zůstaneš klasik a vybereš si jednu z více než 30 barev PLA které aktuálně máme v nabídce.– nakonec stejně z čeho budeš tisknout rozhodne jen tvá osobní zkušenost :)